Parapsikoloji
Hoşgeldiniz..Lütfen üye olunuz..
Parapsikoloji
Hoşgeldiniz..Lütfen üye olunuz..
Parapsikoloji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parapsikoloji

ParapsikolojiHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tanrı..

+4
ReNeGaDe
kaula
K4 ~
Alohilohi
8 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz
Bükme Gücü : 0

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 4:25 pm

Ben düşüncelerimde tekrar değişim yaşadım arkadaşlar,bir kısmınız kaç kere değiştiğini benim gibi sayamamıştır,her değişimini haber veriyorum çünkü :/ Ama bu son hâli aklıma garip bir şekilde geldi.Kendi düşüncelerime döndüm ve kendimle konuştum.Yani umarım kendimle konuştum,neyse.

Şimdi,öncelikle tanrı mevcut.Düşüncemi açıklıyorum ama bu sırada tanrıyı anlamak da şart tabii.

Tanrı maddi olmayan varlıktır.Gücü ve bilgisi sonsuzdur.Ama garip bir şekilde bu varlığın deneyimleri yoktur.Bu gerçekten garip bir durum olurdu sanırım,yani olmasaydı.Ama tanrının her bir sonsuz parçası olan ruhlar,kendilerini bilge yanlarından ayrı tutarak hissederek tecrübe etmeye dünyaya indiler.Çoğu şeyin temelinde nefsi,yani maddi olmayan bir varlığın yaşayamacağı şeyi öğrenmeliydik.Ve sonunda nefisten arınarak deneyimli ve bilge kısmımızı kullanmaya açık bir şekilde geri dönecektik.

Bu amaçla buraya geldik,ancak yolumuzu intihar gibi davranışlarla kesmek reenkarnasyonumuza neden olacaktır,çünkü intihar nefsin hassas ruhu yere düşürmesi gibi birşeydir.Kalktıktan sonra ona karşı daha güçlü durmak da deneyimden geçer.

Sonuçta hislerimizi tamamlayarak,kendimizi en uygun hâle getirirsek bir daha reenkarne olmayacağız,tamamen deneyimlenen ruh öz olacaktır.

Biraz tuhaf bir anlatım oldu ama anlatabildiğimi umuyorum.

Saygı ve sevgiler,
Yunus Emre
ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz
Bükme Gücü : 4

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 9:18 pm

@yek
Anlatabildin sayılır.

@HYDROKINESIS MASTER
Öyle diyorsun zararsız diyorsun ama bence zararları var al işte tayyip gibi şerefsizler önce dinle başa geçiyor.. sonra bunu kullanarak insanlara şekil veriyor en büyük örneği yakın bir zamanda yaşanan zonguldaktaki girizu patlaması. Onların kaderi ölmek diyor... Öyle kader mi olur diyince de, kader kuranda mevcut inanmıyor musun? diyo? Bu ne şimdi resmen bunu kullanıyor.. Kuran'da kaderi okuduğumda da açıkça saçma gördüm.. Bir insan için saçma sapan bir kazada ölmek nasıl kader olabilir. 1 kişi de ölmüyo ki birader al işte uçak kazası olmuş bi yerde yüzlerce insan ölmüş hepsinin mi kaderiydi şimdi bu?

@Alohilohi
Özellikle sana ve diğer arkadaşlarımıza da bişey sormak istiyorum. Biz türkler müslüman doğduk, diye müslüman gitmek zorundamıyız? Yani istesem din değiştirebilirmiyim. Gerçi hiç bi din bana yakın gelmiyo da Very Happy Bi gücün beni kontrol edebildiğine inanmıyorum açıkçası.. Neyse bide Kuran ve Müslümanlığın eksi ve artılarını madde madde yazarmısın senin düşüncelerini.. örneğin;
+İyilik, temizlik.
- Belirli yerlerde kısıtlamalar, insanlara kandırmaya alet.(Kuran)
http://teknogamespawn.blogspot.com
Alohilohi
Yeni üye
Yeni üye

Bükme Gücü : 2

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 9:25 pm

@HYDROKINESIS MASTER
Her şey iyi değildir üzgünüm.İnsanlar düşündüğünde yeni fikirler ürettiğinde bir din seni yakmakla tehdit ediyorsa bu hiç iyi bir şey değildir.
O kitabı okumadım fakat Müslümanlığın Muhammed tarafından oluşturulduğu doğrudur.Fakat bunu roman yada öykü gibi kafasına göre yazmadı..Tapınaklarında bir eğitim aldı.İnisiasyon lsı ve ayrıca eskileri inceleme fırsatı oldu.Zaten tüm dinlerin kökeni aynıdır.
@yek
Harika anlattın.; )
@ReNeGaDe
Dinleri eleştirmek istemiyorum.
Ama genel bir şekilde en büyük eksisi dogmalara dayanması.Ve gelişmeye kapalı olması.
İyi yönü insanlara güzel ahlak vermesi.Fakat bunun tek sebebi korku...
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 10:09 pm

@Renegade
Gördüğün gibi ben de müslüman değilim,hayatımın daha şüpheci geçen şu son yıllarında devam etmekte olan uygun din bulamamışlık bende de var.Ama şu da var ki bir zamanlar o kitaplar gerekliymiş,şimdi de inanıyorum diyenlerin yarısı inansa daha güzel bir dünyada olurduk.Bana kalırsa dinle doğamazsın,ne olursa olsun sen felsefi düşünme bilincin açılıp inanç ve bilgi sistemi diye bir sistemin oluncaya dek papağan olursun,anlamadığı tanrılara anlamadığı şeyler söyleyen çocuk.

Din değiştirmeye gelince,ben buraya kadar 8-10dan fazla fikir değişimi yaşamışımdır.Tekini bile ritüelle yapmadım vaftizdi kelime-i şahadetti yapmadım.Zaten dinim uzun zamandır yok.

Ve senden üstün bir varlık da yok,ama bir bütünün sana denk parçalarına eşlik ettiğini unutma.

Artı eksilere gelirsek,bunu Alohilohiye ayrıca sordun ve ekleyecek birşeyim yok,bazı kısıtlamaların içimizden gelirse çok doğru olabildiği dışında.Cehenneme de inanmıyorum.
K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz
Bükme Gücü : 5

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeSalı Mayıs 25, 2010 11:03 pm

ONlar dini istismar ediyolar. arabalar var diye trafik kazaları oluyo o zaman arabaya binmeyelim. yolda tinerci çıkabilir sokağa çıkmayalım. Bu mu mantığınız? Din istismar ediliyo diye inanmamak saçmalık
http://www.facebookvideobulucu.tr.cx
HydroKinetic
Acemi
Acemi
HydroKinetic

Balık Domuz
Bükme Gücü : 12

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Mayıs 26, 2010 1:02 pm

tanrı ve tanrıça... iksinede inanıyorum (wiccan) Very Happy
http://www.intikal.org
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Mayıs 26, 2010 9:45 pm

Tanrı ve tanrıça bir değil mi?Yani wiccan bir arkadaşım öyle diyor ^^
K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 27, 2010 12:07 pm

Ben de sizin gibi bir zamanlar şüpheciydim din konusunda ama yaşadığım bi olay benim İslam'a inanışımı tereddütsüz sağladı. Günün birinde arkadaşlarla ruh çağırdık üç harfli geldi evde masa sallandı perdeler sallandı kapı kapandı sertçe 3 arkadaş yusuf yusuf olduk. Shocked affraid
kaula
Admin
kaula

Yengeç Domuz
Bükme Gücü : 17

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 27, 2010 3:44 pm

yek demiş ki:
Tanrı ve tanrıça bir değil mi?Yani wiccan bir arkadaşım öyle diyor ^^
Banada bi wiccan arkadaşım öyle demişti :/...Birlerdir diye biliyorum ben ^^
https://psisikgenclik.yetkin-forum.com
ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeC.tesi Mayıs 29, 2010 10:25 pm

Şimdi çok saçma olabilir de bi herkes dinini yazabilir mi xD Very Happy

I am şimdilik Ateist'im Agnostizm Patohizm filan bir sürü şey var araştırmak lazım ama bildiğim tek şey Ateist le Agnoist Very Happy
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeC.tesi Mayıs 29, 2010 11:11 pm

Benim inancımın bir adı yok...İnanç da sayılmaz ya.Her insanda tanrı özü olduğunu,bu dünyaya her ruhun kendini kısıtlayarak bazı tecrübeler yaşamaya geldiğini söylüyorum.İsim bulursanız söyleyin ^^

Bir de reenkarnasyon da var,karışık ama anlatmıştım.
ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 30, 2010 10:42 am

Yek aslında bakarsan bende senin gibi düşünüyorum ama Tanrıtanımazlık olduğu için ateist oluyoruz. Bizi kontrol eden bi gücün olduğuna inanmıyorum..
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Mayıs 30, 2010 3:23 pm

Tanrıyı tanımadığıma inanmıyorum,tanrı biz olursak yine tanırız çünkü.Ama doğru,kontrol yok.
ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 7:06 pm

Yeni bi tartışma konusu açıyorum....

Madem Allah bütün herşeyi önceden biliyo (kader sanırım bu Very Happy) o zaman nedir bu ateist olayı cehennem cennet olayı saçmalamasın ya. Madem benim kaderimi sen yazıyosun ateistsin diye sonrada cehenneme koyup yakıyosun oh arkadaş nasıl bi fantezidir bizde nasıl bi fetişizdir tanrı için anlayamadım? Açıklama yapabilecek? Alohilohi senden kısa veya uzun ama öz bi açıklama bekliyorum Very Happy (Herkesten bekliyorum konu hakkındaki düşüncesini herkes yazsın)
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 7:17 pm

BENCE

Cennet cehennem yok.Reenkarnasyon var.Çünkü bu hayatta eksik olan tecrübelerimiz mevcut.İnsan hayatı yetmiyor buna çoğu zaman,yetenler de son enkarnesini yaşayanlar olabilir.

Ceza sistemiyse enkarne,bilinçsiz ruh tecrübe kazanmalı değil mi?Kimse kötü olan birşeyi kötü olduğu için yapmaz.

Kaderin bilinmesine gelince,determinist yani nedensel bir yaklaşım sergilersek,fizik kuralları ve tecrübe seviyesi belli ruhların ne durumda olduğu biliniyor enkarnesi bitmiş veya bir şekilde ruhunun bilgili kısmını açan kişilerce.Bu da hesaplanabilir bir gelecek demek.Yani kader bellidir,ama kaynağı biziz.
ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 9:28 pm

İnsanlar kaderini kendileri yaratır düşüncesindesin yani. Smile Benim öbür tarafla ilgili düşüncemde şöyle;

biliyorsun sadece fizik bedenden oluşmuyoruz yani şu anki görünüşümüzden oluşmuyoruz bide astral ruhumuz var. Benim düşüncem bu ruhun bu boyutta bu görüntüde öldükten sonra ruh bi üst kata çıkar boyutlar arası kat kattır diyebilirim. Öldükten sonra ruhumuz bir üst kata çıkarak orada bir level atlamış halde sadece ruh halinde devam eder yaşantısına ancak cennette daha doğrusu bize cennet olarak tasvir edilmiş mekanda olur yani istediğimiz herşey gerçekleşir. Çünkü astral boyuttayızdır.

Benim düşüncemde bu tam açıklamalı yazamadım ama Astral Seyehat ile az çok ilişkin varsa eğer anlamışsındır tam olarak..
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 9:30 pm

Evet anladım,ilginçmiş ^^
K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Haz. 03, 2010 1:16 pm

bence yeterli bi açıklama değil. Cehennem denen bi kavram da var.
yek
Yeni üye
Yeni üye

Aslan Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Haz. 03, 2010 6:26 pm

Evet o kısmı atlamış...Malaman düşüncen nedir Renegade'in sorusu konusunda?
K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Haz. 04, 2010 2:40 pm

İlk başta belirteyim, ben Müslüman'ım; çünkü evrende var olan hidrojen atomlarının radyoaktif kimyasal vb. tepkimeler geçirerek bizim gibi karmaşık yaşam formları oluşturamayacağı kanısındayım. Bizi elbet bir Yaratan olmalı. Allah'ın gönderdiği Kur'an'a inanırım. Yek sanırım sen demiştin Hz. Muhammed insiye okullarında öğrendi bunları diye tam hatırlamıyorum bütün yorumları tek tek okumak istemiyorum neyse o zaman Kur'an'daki kara kelimelerinin deniz kelimelerine oranı Dünya'daki karaların denizlerine oranı olan %29,5 e eşit. Sizce de ilginç değil mi?Kur'an'da Güneş'in çok büyüyeceğini, neredeyse göğe deyeceği, kıpkırmızı olacağı bahsedilmiştir. Bunun olacağı kanıtlandı. Güneş yaklaşık 4,5 milyar yıl sonra kırmızı bir dev olacak ve genişleyecek. O kadar genişleyecek ki Dünya'ya kadar olan gezegenleri yutacak. Ben demiyorum Kur'an ve astronomlar diyor.

Biz aslında geleceğimizi kendimiz belirliyoruz. Cennet'e ve Cehennem'e gideceğimize biz karar veriyoruz. Allah ise biziö gelecekte ne yapacağımızı biliyor, Ahiret yaşamı ona göre şekilleniyor. Yani insan iradesi kendi kaderini belirliyor. Bu nedenle Cennet ve Cehennem'e inanıyorum. Cennet konusunda bi açıklama getirmişsin. Bi kere şans eseri düşler bölgesi denilen yere gitmiştim. Her şey düşünceme göre şekilleniyordu. Emin ol ki orası Cennet olarak tasvir edilen yerin yanına bile yaklaşaz.

Hepiniz din konusunda kararlarınızı vermişsiniz ama kararsızlıklar içinde olanlarınız da var. Bence din insanın yaşama gayesidir. Hepiniz bunu ayrıntılı bir şekilde düşünmelisiniz; çünkü bu hayatınızın en önemli seçimlerinden birisi, boru değil.

Bu arada burası misyonerlik için uygun bir ortam oldu. Herkes tanıtım amaçlı ve kişisel düşüncelerini yazarsa sevinirim. Düşüncelerimizi başkalarına dayatmaya çalışmayalım ve bağnaz olmayalım afro
Maizul
Yeni üye
Yeni üye
Maizul

Oğlak Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ağus. 27, 2010 10:37 pm

Din insanları sömürür hayatlarını karartır olmadık savaşlar çıkarır ve müthiş bir para akışını yönetir ayrımcılık yaşatır. ( İsteyen Türkiye dışında ki olayları araştırabilir )
Din'in ezoterik yönü ruhsal gelişimi sağlamaya çalışsa da sadece geçmişteki büyük medeniyetlerden kalan kalıntıları toplamıştır.

Din insanın yaşama gayesi olduğundan binlerce insan ayrımcılık içinde ve dinsizim diyen birini öldürebilecek nitelikteler =)..
(Kurandaki islamı inkar edenlerle savaşın diyen ayetler )
---

Yaşamın bir amacı var bu amacı bilinmesi mümkün olmayan bir tanrıyla tüketmeyin =).
Herkes bir şeylere inanıyor Smile ve bu uğurda hayatlarını tüketiyorlar.
Bu uğurda sömürülüyorlar. Dilerim onlardan olmazsınız.

Yazılar comic sans olduğundan okumakta ve yorumlamakta güçlük çekiyorum.
Arada takılırım böyle =). "

ReNeGaDe
Alışan
Alışan

Balık Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimeSalı Ağus. 31, 2010 9:01 am

Eskiden kabenin içinde putlar vardı diyorlar. Sonra bu putları yıkmışlar diyorlar. Ama bunlar hakkında bilgi vermiyorlar o zaman ben vereyim. En büyük 4 put vardı. adlarını tam olarak hatırlamıyorum ama Lat, Uzza, Menat en büyükleriydi diyorlar ama diğerini söylemiyorlar işte o diğer putun ismi El-İlah'tı yani şu anki okunuşu ile Allah. El-İlah Ay Tanrısı olarak nitelendiriliyordu. En Büyük tanrıydı. Onun 3 kızı vardı Lat Uzza ve Menat. Bütün putları yıktılar ama El-İlah'ı yıkmadılar. Sonradan yıkılmış olabilir ama bu bişeyi değiştirmez. Yani müslümanlıkta putperest bir dindir. Aynı zamanda Faşist bir dindirde. Cübbeli Ahmet Hoca kendisi anlatıyor bir yabancı müslüman olmak istemiş. Kelimeye Şahadet getirmiş oldu sanmış olmamış sonra sünnet olcaksın demişler onuda olmuş tamam demiş heralde bitti. Sonra yoook demişler. Daha 5 vakit namazı var, orucu var, zekatı var, osu var busu var. Adam demiş ben dayanamam bunlara dinimi bırakmak istiyorum. Demişler o zamanda KELLENİ KESMEMİZ gerekir. Adamda bu ne biçim din girerken alttan kesiyorlar çıkarken üstten demiş... Very Happy Buyrun yani böyle bişey Very Happy
K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Eyl. 12, 2010 11:49 pm

Kuran ateistleri öldürün mü diyor? Okuyup ta yorum yap. Kur'anda zorlama yoktur.
Maizul
Yeni üye
Yeni üye
Maizul

Oğlak Horoz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Eyl. 19, 2010 6:16 pm

K4 ~ demiş ki:
Kuran ateistleri öldürün mü diyor? Okuyup ta yorum yap. Kur'anda zorlama yoktur.

Siz okuyarak yorum yapın!

bakara 191. ayeti:
"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

nisa 89. ayeti:
"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı."

nisa 91. ayet:
"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."

tevbe 5. ayeti:
"Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir."

Size bu kadarı yeterli.

K4 ~
Acemi
Acemi
K4 ~

Kova Domuz

Tanrı.. - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Tanrı..   Tanrı.. - Sayfa 2 Icon_minitimePaz Eyl. 19, 2010 9:27 pm

öldürün dedikleri insanları Allah yolundan saptırmaya çalışan, onlara zarar vermek için fırsat kollayan kimselerdir. Hiçbir şey karşılıksız değildir.

Tanrı..
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki